top of page

ABOUT

Plovoucí dům nebo chcete-li hausbot PORT X je univerzálně využitelný objekt, kotvící v pražských Holešovicích. Může být vaším dovolenkovým útočištěm, dějištěm inspirativní firemní akce, místem pro nevšední soukromou oslavu nebo třeba exkluzivním showroomem.
Co bylo na jeho počátku?
PORTX-about-co-je-port-04.jpg
PORTX-about-co-je-port-09.jpg

Co je PORT X

 

Vše začalo jako nejprve utajený projekt progresivních architektů ze studia SAD, jejichž tvorba se vždy pohybovala na pomezí architektury a designu. PORT X se stal zhmotněním jejich vize tak trochu futuristického objektu, který by mohl být jak vysněným bydlením na vodě, tak plovoucím showroomem.

“Někdy je to o tom být ve správný čas na správném místě. Nebo spíš, potkat ty správné lidi ve správný čas…” vypráví dnes majitelka PORT X Hana Otevřelová o tom, jak se projekt dostal přes jejího manžela Lukáše až k ní a stal se tak součástí jejího nejen pracovního života na mnoho příštích let.

Od prvotního nápadu až do dnes už uplynula spousta vody. Původní záměr udělat z hausbotu plovoucí showroom s galerií se postupně přetransformoval v celou řadu dalších možností jak prostor využít. Ani po letech nás PORT X nepřestává překvapovat svou všestranností, kdykoliv se před námi objeví nová výzva.

Zaujal vás objekt PORT X více než jen jako potenciální místo pro strávení části svého pracovního či volného času? Můžete si nechat postavit vlastní. Formy, které byly použity k jeho výrobě, stále existují a mohou být vyplněny promyšlenou strukturou polyuretanu a sklolaminátu — třeba právě pro vás.

Ať už se chystáte přijet na dovolenou, uspořádat firemní večírek, pořídit si svůj PORT X, a nebo jen zkrátka patříte mezi nadšene do architektury, lodí a dobrého funkčního designu, níže na vás čeká více informací a technických detailů o samotné stavbě.

 

Neobyčejný obojživelník


Na první pohled je jasné, že se nejedná o běžný hausbot. Pod tímto názvem si většina z nás představí spíše menší plovoucí objekt s vlastním pohonem a ubytovací kajutou.
PORT X byl oproti tomu primárně navržen jako stacionární typ prostorově velkorysejšího hausbotu, který je určen k trvalejšímu kotvení na daném místě. Přesun po vodní ploše je možný za pomoci tažného zařízení. Vedle toho však objekt dovede také skvěle fungovat jako dům na souši.

Design


Celkový design objektu PORT X a jeho celá do detailu promyšlená koncepce samonosné konstrukce je nepochybně jednou z nejsilnějších stránek celého projektu. Konstrukce je vyrobena z kompozitového sendviče — neboli několika vrstev polyuretanu, laminátu a sklolaminátu — a poskytuje tak vysokou míru tepelné izolace. Ladné, nadčasové křivky PORT X vznikaly pod rukama dnes již nejen v ČR pevně etablovaných architektů ze studia SAD.
Díky precizně zpracovaným přírodním materiálům a elegantním a příjemným tvarům rozehraje PORT X vlídný dialog s okolím. “Člověk si má užívat místa, na kterém je,” říká jeden z autorů návrhu Adam Jirkal a jeho kolega, spoluautor návrhu Jerry Koza, dodává: “Budova navazuje kontakt s prostředím. PORT X je nízko nad vodou nebo terénem. Přední část dodává příjemnou světelnost, zadní zase přirozenou intimitu”.

PORT X designový objekt
PORTX-about-4.jpg
PORTX-about-0127.jpg
PORTX-about-co-je-port-08.jpg
PORTX-about-co-je-port-11.jpg

Stavebnice pro velké:
segment + segment = hausbot


Rádi pro vaší oslavu připravíme skvostné pohoštění od MUSA catering. Konkrétní skladba menu závisí na vašich preferencích, počtu osob i typu akce. Máte samozřejmě také možnost obstarat si jídlo a nápoje vlastní.

PORT X také nabízí možnost grilování (na terase, při použití vlastního kontaktního grilu) a vaření. Malá kuchyňka je plně vybavená, pro přípravu pohoštění na oslavu však není zejména pro svou velikost příliš vhodná. Bohatě však postačí v případě, kdy si dovezete předpřipravené pokrmy a na hausbótu je pouze dokončíte (ohřejete, naservírujete…). Můžete taktéž využít služeb donáškových společností.

Panoramata uprostřed Prahy

 

Panoramatická francouzská okna tvoří celou jednu fasádu hausbotu a umožňují nejen krásný výhled na vodní plochu, ale také pohodlný vstup na terasu. Na druhé fasádě, orientované ke břehu, se nacházejí pouze vstupní dveře, boční stěny potom tvoří pevně zasklené okenní otvory. Střešní světlíky místnosti ještě více prosvětlují a zajišťují jejich větrání.

Za každého počasí, za všech podmínek


V našem případě je vytápění řešeno systémem klimatizačních jednotek, které v létě chladí a v zimě topí. V závislosti na zamýšleném místě kotvení či stání však může být vytápění řešeno celou řadou jiných metod, podobně jako u běžného domu. To samé platí pro další technologie zajišťující nakládání s odpady, elektřinou, apod. Náš hausbot je napojen na vodu, ale nabízí také přídavnou nádrž. Nádrž na odpad je potom třeba pravidelně vyvážet.
PORT X lze ale řešit i jako zcela soběstačný objekt. Stavba umožňuje umístění solárních kolektorů, které v kombinaci se záložním zdrojem poskytnou téměř nekonečnou svobodu v možnostech umístění.

Pokud byste se o PORT X z jakéhokoli důvodu chtěli dozvědět víc, stačí nás kontaktovat. Pošleme vám další informace, zodpovíme vaše otázky a v případě vážnějšího zájmu se s vámi rádi setkáme přímo na palubě. Stačí nám napsat na hana@portx.cz nebo zavolat na +420 606 724 138.

PORTX-about-01.jpg
bottom of page